Italien Lærere

Louise Fjendbo Har en 2 årig hatha yogalæreruddannelse fra Åse Kristensen og har praktiseret yoga i 12 år. Ud over min undervisning i Hathayoga har jeg taget supplerende kurser i en lang række andre yogaformer bl.a. Iyengaryoga, Vinyasayoga og især Anusara yoga som jeg er meget inspireret af.

I min undervisning kombinerer jeg det fysiske fokus på alignment og styrke med en blød, organisk tilgang. Kombinationen af det muskulære og det organiske gør at min undervisning er kendt for at være meget kraftfuld, styrkende og samtidig afspændende og sensitiv.

Både styrke og blødhed i yogaen er for mig en kraftfuld måde at komme i kontakt med og få prana - vores livskraft - til at flyde. For mig er yoga en måde at søge ind og mærke steder i kroppen i sindet som er blokeret. Vi mærker hvordan kropen og sindet hænger sammen i øevlserne og vi arbejder med at forløse sorg, vrede og få mere indsigt i vores liv og komme i kontakt med vores intuition.

Louise er desuden uddannet cand.mag. Og er forfatter til bogen "Yoga på stuegulvet" (Borgen) samt to yogacder og en afspændingscd. Louise er indehaver af virksomeden Yogaliving som hun driver og underviser hos. Derudover skriver hun fast om yoga for magasinet I Form.